Ambassador

นายณรงค์ ศศิธร
H.E. Mr. Narong Sasitorn


เอกอัครราชทูตไทยประจำสาธารณรัฐเช็ก
Ambassador of Thailand to the Czech Republic

Message from Ambassador ›


Sawasdee krub! Greetings!


Welcome to the official website of the Royal Thai Embassy in Prague!


Thailand – the ‘Land of Smiles’ – is a longtime friend of the Czech Republic and we are well known here for our exotic charm of culture, beautiful landscapes as well as economic potential.


The ties of friendship between Thailand and the Czech Republic are deep rooted. We just celebrated the 40th Anniversary of diplomatic relations between our two countries in 2013-2014.


Moving forward, we have strong determination to enhance even further Thai-Czech cooperative partnership based on mutual benefit. I am confident that we will be able to concretize potentials and opportunities to achieve great things together. The Royal Thai Embassy in Prague is committed to working closely with friends and partners in the Czech Republic towards this end.


I hope you will find this website informative and useful, we will try our best to provide not only the information about Thailand but also the activities and services of the Embassy. And please feel free to contact us should you need any further information.


Thank you for visiting our website!


With best wishes,

Narong Sasitorn
Ambassador of Thailand to the Czech Republic


Biography of Ambassador Narong Sasitorn


Sdělení velvyslance ››


Sawasdee krub! Dobrý den!


Vítejte na oficiálních stránkách Velvyslanectví Thajského království v Praze!


Thajsko, které bývá nazýváno jako  „země úsměvů”, udržuje přátelské styky s Českou republikou a je zde známo pro svůj exotický šarm, krásnou krajinu a ekonomický potenciál.


Vztahy mezi Thajskem a Českou republikou mají dlouhou historii. V letech 2013-2014 jsme oslavili 40.leté výročí navázaní diplomatických vztahů.


Jsme odhodláni pracovat na prohloubení vzájemné thajsko-české spolupráce.  Věřím, že budeme schopni specifikovat možnosti a příležitosti, které nám dopomohou společně dosáhnout skvělých výsledků. Aby se tak stalo, Velvyslanectví Thajského království v Praze se zavazuje úzce spolupracovat s přáteli a partnery v České republice.


Doufám, že na našich stránkach najdete dostatek informací a budou pro Vás užitečné. Budeme se co nejvíce snažit poskytovat Vám informace nejen o Thajsku, ale také o aktivitách a službách velvyslanectví.


Pokud budete potřebovat další informace, neváhejte nás, prosím, kontaktovat.


Děkujeme, že jste navštívili naše stránky!


S přáním všeho dobrého,

Narong Sasitorn
Velvyslanec Thajského království v České republice


Biography of Ambassador Narong Sasitorn

Top